SÜLÜK HAKKINDA

Sülüğün tıbbi etkileri?

– Flebotomi (içindeki pıhtıyı yok etmek üzere bir damara müdahale)
– Refleks Uyarım
– Biyoaktif Salgı İçeriği

Sülükler, tıbbi etki anlamında, kan emdiği için bir nevi hacamat tedavisi de yapmış olurlar. Uygulamada akupunktur noktaları kullanıldığı için akupunkturun uyaran etkisine de haizdir. Ancak sülük tedavisinin en önemli tedavi edici özelliği, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik), ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir edilmesini de hızlandırır.

Sülük uygulamasını kimler yapmalı?

En önemlisi, sülük tedavisi ve tüm doğal tedavi metotları, insan vücuduna müdahil bir tedavi yöntemi olduğundan dolayı direk insan sağlığını etkilemektedir. Bu anlamda bu tedavilerin, doktor ya da tıbbi eğitimi olan sağlık personelleri tarafından yine doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sülük uygulama öncesi?

Uygulama yapılacak kişinin doktor tarafından uygunluğu gereklidir. Uygulama yapılacak kişinin kan değerlerinin normal ya da normalin üzerinde olması, uygulama yapılmasına engel bir hastalığının bulunmaması, kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması.

Sülük uygulaması öncesi, vücuda parfüm, krem, losyon gibi kokulu ürünlerin kullanılmaması.

Uygulama öncesi tansiyonun normal seyirde olması.

Uygulama yapılacak malzeme ve ortamın hijyen kurallarına uygun olması.

Kullanılacak sülüğün tıbbi sülük olması ve kullanım öncesi ozonlu su ya da hidrojen peroksit solüsyon ile sterilizasyonunun yapılmış olması.

Hangi bölgelere sülük uygulanır?

En doğru uygulama, kişinin rahatsızlığına göre akupunktur noktalarına yapılan uygulamadır. Uygulamada sülüğe elle temas edilmez, dişsiz penset kullanılır. Akupunuktur noktalarına uygulama yapmak için laboratuvar tüpü ya da ucu kesilen bir şırınga kullanabilirsiniz.

Uygulama yapılması sakıncalı bölgeler ise ; Yumuşak cilt bölgeleri (göz kapağı çevresi gibi), Keratinize bölgeler (avuç içi, ayak tabanı gibi), Damarların üzeri (boyun, çene altı, koltuk altı, kasık gibi).

Sülük uygulama sonrası?

Sülük tuttuktan sonra 45 dk kadar beklenmeli, kendisi düşmediyse çekip çıkarma yapılmamalıdır. Alkol ya da kolonya pamuğa damlatıp sülüğe koklatılarak düşürebilirsiniz. Birkaç dakika tampon yapmadan kanama devam ettirildikten sonra pansuman, sıkıca bir tampon uygulamasıyla bitirilir. Tamponlar 8 saat kalmalı, 8 saat sonrası tamponu açmadan önce 5- 10 dk buz uygulaması yapılması iyi olur. Tampon açıldıktan sonra kanamanın devam ettiği bir bölge var ise yine pansuman / tampon uygulanmalıdır.

Kullanılan sülüğün ayrı bir şişe ya da kavanozda alkol içinde imha edilmelidir. ( Her sülük tek kullanımlık olmalıdır )

Sülük uygulanan bölgelerde kaşınma hissi olmaktadır. Ancak elle kaşıma enfeksiyona neden olabileceğinden en doğal yöntem olarak limon sürülerek kaşıntının geçmesi beklenir. Her kaşınma hissinde limon kullanabilirsiniz. Limon hiç fayda etmiyor ise stilex merhem kullanabilirsiniz.

Yan etki?

Sülük tedavisi sonrasında en çok görülen yan etki alerjik reaksiyondur. Bu durum şişme, kızarıklık, aşırı kaşınma ve hatta morarma şeklinde olabilir. Korkulacak bir durum değildir. Sülük tedavisine bir süre ara verilerek sık sık buz uygulaması, alerji hapı kullanılması ve ilgili hekime danışılması gerekir.

Sülük kullanımında; sülüğün güvenilir yerden alınmaması ve uygulama ortamı/malzeme durumunun hijyenik olmaması gibi sebepler enfeksiyon riskine neden olabilir.

Sülük uygulanacak kişi, doktor tarafından uygun görülmüş ise sülük uygulamasında başka bilinen bir yan etki yoktur.

Sülüğün muhafazasında dikkat edilmesi gerekenler?

Sülükleri cam kavanoz içinde, 1 lt kavanoza % 75 oranda klorsuz su ilave ederek ( hazır su ya da doğal kaynak suyu ) en fazla 20 – 30 adet sülük olacak şekilde bekletebilirsiniz.

Sülükler omurgasız olduğu için en küçük delikten geçebilirler. Bu yüzden kavanoz ağzını deliksiz bir tülbent ile ( kadın çorabı da olabilir ) kapatarak çevresini lastikle sıkıca boğun. Sülüklerin oksijensiz kalmaması için kavanozda kapak kullanmayın.

Her gün suyunu değiştirin, su değişiminde suyu boşaltırken tül süzgeç içine sülükler gelecek şekilde boşaltabilirsiniz.

Sülükleri güneş ışığına maruz kalacak şekilde tutmayınız. Oda sıcaklığında kalabilir. Su sıcaklığı da 10 – 22 derece arası olması uygundur. Çocukların ulaşamayacağı bir yükseklikte tutunuz.

Kullanılan sülüğü kesinlikle diğer sülüklerin yanına koymayın. Kullanılan sülük başka bir şişede alkol koyarak imha edin ve tekrar kullanmayın.

Tıbbi Sülük Satışı

Tıbbi Sülük Satışı


WhatsApp
Mesajı gönder